VÁNOČNÍ JARMARK

V úterý 12. prosince proběhl na škole vánoční jarmark spojený se zpíváním dětí u stromečku, výstavou výrobků a adventních dekorací dětí, tvořivou dílničkou, výstavou betlémů a vánočních zvyků, ochutnávkou cukroví a vánočního čaje. Vychutnat si vánoční atmosféru a prohlédnout si školu přišlo téměř 300 návštěvníků. Celou akci si všichni velmi užili, však se na ni také všechny děti pečlivě připravovaly, vyráběly, tvořily a pekly. Uspořádání vánočního jarmarku přispělo mimo jiné také k podpoře oblastní charity. (foto) (výrobky dětí)

NÁVŠTĚVA VIDA! CENTRA

V pátek 8. prosince žáci prvního stupně vyrazili do zábavného vědeckého parku VIDA! Brno. Každá třída měla připravený program, který absolvovala. Nejmenší putovali s velrybou, z druháků a třeťáků se stali malí alchymisté a starší děti pátraly po záhadě Holmese. Centrum bylo velice zajímavé a všichni se dozvěděli mnoho nových věcí. (foto)

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

I tento rok navštívil naši školu Mikuláš, hodný anděl a čtyři nezbední čerti. Děti se trochu bály a napjatě očekávaly právě tento den, pro Mikuláše a čerty si připravily různé básničky a písničky. Hodné děti byly pochváleny a ty zlobivé čertům i Mikulášovi slíbily, že se polepší. Prvňáčci dostali mikulášský balíček a všichni ostatní malou sladkost. Po té co Mikuláš s pekelníky prošel školou, zamířili do mateřské školy, kde již byli dětmi netrpělivě očekáváni. (foto)

OLYMPIÁDA V ČESKÉM JAZYCE

Dne 22. listopadu 2017 proběhlo školní kolo olympiády v českém jazyce. Žáci 8. a 9. třídy pracovali na úkolech a dále museli napsat také slohovou práci. Vítězkou se stala M. Mužátková z 8. třídy a postupuje do okresní kola, které se uskuteční v lednu 2018 ve Žďáře nad Sázavou. (výsledky)

TECHNICKÁ VÝUKA

V pondělí 27. listopadu se žáci 9. třídy zúčastnili technické výuky na VOŠ a SPŠ Ždár nad Sázavou - pracoviště Strojírenská, která byla realizována v rámci udržitelného rozvoje projektu Přírodní a technické obory - výzva pro budoucnost. Tématem výuky byla Automatizace a mechatronika. Mistři odborného výcviku seznámili žáky s pojmy pneumatických a hydraulických systémů, na počítači si žáci vyzkoušeli sestavit schéma zapojení pneumotoru, ukázali si jednoduché programování PLC automatů. Výuka probíhala v odborných učebnách, kde žáci také měli možnost si na vyukovém panelu připravená schémata zapojit. (foto)

PEČENÍ PERNÍČKŮ V 1. TŘÍDĚ

I prvňáčci se těší na vánoce. Kromě výrobků z papíru se rozhodli upéct perníčky. Všechny děti se opravdu snažily - zdobily svoje zvonečky kořením i špejlí. Z upečených perníčků měly velkou radost. (foto)

JAK SBÍRÁME BATERIE A ELEKTROZAŘÍZENÍ

V podzimních měsících proběhl odvoz nashromážděného drobného elektrozařízení a baterií. Firmě Asekol jsme odevzdali 228 kg drobného elektrozařízení a firmě Ecobat jsme předali 20 kg baterií. Škola žáky vzdělává v oblasti třídění a recyklace odpadů a umoňuje jim odevzdávat do specializovaných nádob nejen baterie a elektrozařízení, ale také zářivky a světelné zdroje, prázdné tonery (cartridge) a použitý olej. Jak třídit a co sbírat naleznete zde.

TURNAJ VE FLORBALE

Ve čtvrtek 23. listopadu chlapci z 8. a 9. třídy reprezentovali naši školu v turnaji ve florbale O pohár ministra školství. Okrskové kolo této soutěže se konalo ve sportovní hale ve Žďáře nad Sázavou, kde své síly poměřilo celkem 9 týmů: 2. ZŠ, 4. ZŠ, 5. ZŠ, Gymnázium Žďár n. S., Bobrová, Velká Losenice, Herálec, Nové Město n. M. a Bohdalov. Naši chlapci v silné konkurenci družstev nakonec vybojovali 8. místo. (výsledky) ( foto )

PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ - MĚSÍC FILMU NA ŠKOLÁCH

V úterý 21. listopadu se na naší škole uskutečnila beseda s paní Žilovou z Nového Veselí, která přišla žákům 8. - 9. třídy vyprávět životní osudy svého tatínka, pana učitele Sýkory, který byl za odbojovou činnost během druhé světové války vězněn v koncentračních táborech. Beseda se uskutečnila jako již tradičně v rámci projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách, který uskutečňuje vzdělávací program Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni. V rámci projektu žáci zhlédli dokument Heleny Třeštíkové Hitler, Stalin a já. Celý projekt se snaží přiblížit žákům moderní československé dějiny prostřednictvím příběhů skutečných lidí z jejich okolí. Tomu letos napomohla i výstava umístěná v areálu školy, která zachycuje portréty pamětníků, kteří se postavili totalitnímu režimu. Jejich příběhy sesbíraly žákovské týmy v rámci projektu Z místa, kde žijeme. (foto - Jeden Svět na školách, fotograf Filip Zvěřina)