DRUŽINA

zábavně vzdělávací úkoly pro volnou chvíli

DEN MATEK 10. května
Je to den v roce, kdy máme skvělou příležitost poděkovat našim maminkám za to, co všechno pro nás v životě udělaly.  Hlavně za jejich lásku a péči, díky které je nám na světě dobře ♥
Obdarovat svou maminku na Den matek můžete nejen velkou pusou, ale také květinou nebo přáníčkem.

Vytvoř přání např. z obrysu své ruky (zde)
zkus vymyslet básničku (např. zde)
vhoď přání do schránky, ať maminka nevyndává jen letáky

Pokud to nestihneš teď, nemusíš čekat na speciální příležitost a jeden konkrétní den v kalendáři, když to, jak moc ti na mamince záleží, můžeš dát najevo kdykoli.

VYCHÁZKA DO PŘÍRODY

Rozkvetlé stromy, sluníčko, barevné louky… To vše znamená měsíc květen.

Určitě chodíš s rodiči na vycházku, tak si všímej dění kolem sebe.

Tady máš možnosti:

1. Vyjmenuj rostliny od písmene: j, p … a najdi je na louce.

2. Po které straně chodníku a silnici chodíme?

3. Jakou dopravní značku jsi při cestě minul?

4. Poznáš, kterému stromu patří tyto listy?

5. Najdi šišky a urči, kterému stromu patří.

6. Napodob hlas žáby, vrány, datla nebo jiného zvířete, které uvidíš.

7. Proletěl kolem tebe čmelák? Pozoruj jeho práci na květinách.

8. Nasbírej kamínky, dej si jeden na hřbet ruky, vyhoď do vzduchu a chyť, potom přidej druhý, třetí…

9. Z větvičky stromu si poskládej šipky nebo nějaký motiv.

10. Nadzvedni větší kámen, bude-li tam žížala, zjisti, zda má oči.

11. Poznáš toto místo v Bohdalově?  Co je na pomníku napsáno?

Která vesnice je odtud vidět?

12. Vzpomeneš si, kolik aut kolem tebe projelo?

Můžeš si vymyslet další úkoly sám pro sebe nebo i pro rodiče.

ČARODĚJNICE – FILIPOJAKUBSKÁ NOC

Ačkoliv byl tento svátek dříve považován za pohanský, má i v současné době svoji popularitu. Slavíme především konec zimy a vítáme jaro pálením ohňů a upalováním čarodějnic (figurín) na hranících.

Každá správná čarodějnice má koště, klobouk a lektvary.
Chceš se připravit na tento den?

Čarodějnici na vystřižení najdeš zde.

Čarodějnický lektvar si s rodiči připrav z: 1 hrsti špenátů (salátových lupenů), 1 hrsti pampeliškových květů a 2 jablek. Omyté odšťavněte v odšťavňovači, dochuťte šťávou z  ½ citrónu, můžete dle chuti dosladit. Lze vše rozmixovat (pampelišky pouze 2), naředit vodou do pitné konzistence a podávat.

Pokud chceš ještě něco na zub, zkus si s maminkou upéct čarodějnické sušenky, které mohou vypadat takto:

Pokud svoje vyfocené výtvory zašlete na adresu: eva.cechcejnkova@zsbohdalov.cz, vaše práce zařadíme do školní galerie DRUŽINY

DEN ZEMĚ – 22. 4.

Den Země je jedním z nejdůležitějších mezinárodních dnů zaměřené na ochranu životního prostředí a Země. V tento den se koná i celá řada nejrůznějších ekologických akcí.

Úkol:
- Výtvarný: zakresli pastelkami (vodovkami, …) na A4 zeměkouli a do ní vkresli oblíbená zvířátka z našich lesů.

- Pracovní: popřemýšlej, udělej návrh a případně s rodiči zrealizuj zkrášlení vaší popelnice

Pokud svoje vyfocené výtvory zašlete na adresu: eva.cechcejnkova@zsbohdalov.cz vaše práce zařadíme do školní galerie DRUŽINY

ČESKÁ VLAJKA SLAVÍ 100 LET (30. 3. 1920)

Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle „sloužícím“ státním symbolem České republiky. Státní vlajku  vyvěšujeme při příležitostech celostátního významu nebo ji můžeme použít vhodným a důstojným způsobem kdykoliv.
Znáš barvy naší vlajky a správné uspořádání? Umíš vlajku správně pověsit?

Úkol:

Výtvarný: zvol si vhodný papír (obdélník) a ve správném poměru rozkresli tři barvy vlajky, vybarvi

Pracovní: z tvrdého papíru barev české vlajky vystřihni jednotlivé části ve správném poměru a nalep na kartonový papír, obstřihni. Nyní ji můžeš vystavit.

LOUTKA SPEJBL SLAVÍ 100 LET (1920)

Kdo by neznal Divadlo Spejbla a Hurvínka?! Do dějin českého loutkářství vstoupila postava Josefa Spejbla přesně před sto lety jako první. Základem všech představení se stal dialog otce a syna a na konci dvacátých let minulého století vystoupily obě loutky z jeviště do rozhlasového éteru, ale i s loutkami natáčeli desky a vydávali knihy. Autorem je Josef Skupa, který Spejblovi propůjčil svůj hlas.

Úkol:

- Najdeš doma nějakou pohádku v knížce nebo na CD o Spejblovi a Hurvínkovi, kterou si můžeš přečíst?