Adopce zvířete

Symbolická adopce kapybary (2023)

Od června 2023 se děti z naší školy staly na jeden rok adoptivními rodiči hlodavce kapybary. Finančním příspěvkem podpořily chov tohoto druhu, který žije v Zoo Jihlava. Adopční cedulku (děti ze ZŠ a MŠ Bohdalov) naleznete přímo v zoologické zahradě u adoptovaného zvířátka.

Základní informace:

• Kapybara vodní (Hydrochoerus hydrochaeris)

• Savci/ řád hlodavci/ čeleď moračatovití

• Rozměry: délka 50–60 cm, 30–70 kg

• Potrava: traviny, listy a kůra dřevin a plody

• Výskyt: Jižní Amerika od Panamy až po Argentinu

• Zajímavost:  je to největší žijící hlodavec; žije poblíž vody, kam v případě nebezpečí utíká; je výborný plavec a dovede se i potápět, pod vodou vydrží 8 až 10 minut.

• Status ohrožení podle IUCN: Málo dotčený taxon (LC), velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí.

Symbolická adopce trnorepa zdobeného (2022)

Od května 2022 se děti z naší školy staly na jeden rok adoptivními rodiči trnorepa zdobeného. Finančním příspěvkem podpořily chov tohoto druhu, který žije v Zoo Jihlava.

Základní informace:

• Trnorep zdobený (Uromastyx ornata )

• Plazi/ řád šupinatí/ čeleď agamovití

• Rozměry: délka 37 cm

• Potrava: části rostlin

• Výskyt: Blízký východ - skalnaté části pouště (Saudská Arabie, Jemen, Izrael, Egypt)

• Zajímavost: Mají poměrně silný ocas, který je vyzbrojený prstenci ostrých trnovitých šupin. Na horní straně stehen jsou přítomny malé trny. Ve volné přírodě si vyhrabávají nory, ktetré mohou být až přes tři metry dlouhé a jeden metr hluboké, .

• Status ohrožení podle IUCN, považován za nejméně znepokojenou, ale je hodnocen jako EN (B,C2a) podle "Ohrožených druhů v Izraeli, červeného seznamu ohrožených zvířat".

Symbolická adopce velemyši obláčkové (2021)

Od května 2021 se děti z naší školy staly na jeden rok adoptivními rodiči velemyši obláčkové. Finančním příspěvkem podpořily chov tohoto druhu, který žije v Zoo Jihlava.

Základní informace:

• Velemyš obláčková (Phloeomys pallidus)

• Savci/ řád hlodavci/ čeleď myšovití

• Hmotnost: kolem 2 kg

• Rozměry: délka 60-90 cm

• Potrava: listy, výhonky, plody a semena rostlin

• Výskyt: Asie - ostrov Luzon - tropické deštné lesy

• Zajímavost: žije pouze na filipínském ostrově Luzon. O jejím životě je toho známo jenom velmi málo. V ZOO Jihlava je jeden z největších chovů této myši na světě. Jde o jedny z nejvzácnějších chovanců v ZOO Jihlava.

• Status ohrožení podle IUCN, málo dotčený LC

Symbolická adopce vakoveverky létavé (2020)

Od května 2020 se děti z naší školy staly na jeden rok adoptivními rodiči vakoveverky létavé.

Základní informace:

• Vakoveverka létavá (Petaurus breviceps)
  • Savci/ řád málozubí/ čeleď vakoveverkovití/ rod vakoveverka
  • Hmotnost: 90-150 g
  • Rozměry: délka těla 16-21 cm
  • Všežravec
  • Výskyt: Východní a severní Austrálie a Nová Guinea - tropické lesy
  • Zvláštnost: obratní skokani a díky velkým kožním blánám mezi hrudními a pánevními končetinami dovedou plachtit až na vzdálenost 60 m
  • Status ohrožení podle IUCN, málo dotčený LC

Symbolická adopce klokanů uru (2019)

Od dubna 2019 se děti z naší školy i školky staly na jeden rok adoptivními rodiči pro čtyři klokany uru.

Základní informace:

• Klokan uru (Thylogale brunii)
  • Savci/ řád málozubí/ čeleď klokanovití/ rod klokan
  • Hmotnost: 4 kg
  • Rozměry: 54 cm