Exkurze do ekocentra Krátká

02.06.2022
V úterý 31. května navštívili žáci 6. třídy Dům přírody Žďárských vrchů v Krátké u Sněžného, který je umístěn v budově místního vesnického statku. Na začátku nás naše celodenní průvodkyně paní Rajnošková provedla místní expozicí věnovanou nejenom přírodě, ale i osidlování a hospodářské činnosti člověka ve Žďárských vrších. Poté jsme měli dostatek času si vše důkladně prohlédnout, dozvědět se spoustu zajímavých věcí a u toho se ještě pobavit. Děti především ocenily interaktivní tabuli a stůl, kde si mohly zahrát různé přírodovědné hry. Zájemci dokonce mohli obstarat ranní krmení králíků chovaných na dvorku statku. Po svačině jsme se vydali do terénu směr les, kde pro nás byl připraven výukový program věnovaný kůrovcové kalamitě s názvem "Kůrovec za to nemůže". Hravou formou se děti dozvěděly, proč umírají lesy nejen na Vysočině, kdo za to skutečně může a co můžeme udělat pro to, aby se podobná katastrofa v budoucnu už nemusela opakovat. Po návratu z lesa jsme si ještě prošli tuto opravdu "krátkou" obec, kde jsme mohli obdivovat místní venkovská stavení, která patří do vesnické památkové rezervace Krátká. Poté jsme již museli na zpáteční autobus a plni zážitků se vraceli domů. (foto)