Lyžařský kurz

11.01.2023

Ve dnech 2. – 7. ledna vyrazilo celkem 30 žáků 7., 8. a 9. třídy na lyžařský výcvik do Rokytnice nad Jizerou v Krkonoších. V pondělí po příjezdu do místa výcviku nás čekalo nevlídné počasí v podobě deště a nedostatku sněhu, což tuto zimu trápí nejen české hory. Přesto jsme si "vyfasovali" potřebné lyžařské, případně snowboardové vybavení, abychom v úterý mohli začít samotný výcvik. Večer jsme si pustili několik instruktážních videí o bezpečném chování na sjezdovkách.

V úterý ráno jsme se rozdělili do 3 skupin (lyžaři-pokročilí, lyžaři-začátečníci a snowboardisté-začátečníci) a vyrazili jsme na výcvik. Pokročilí lyžaři sešli dolů do města do ski areálu Modrá hvězda (jediný otevřený ski areál v Rokytnici), kde se jich ujal zkušený instruktor a trenér sjezdových lyžařů Zdeněk. Lyžaři-začátečníci vyrazili na zbytky sněhu ve ski areálu Horní Domky s instruktory Robertem a Petrou, snowboardisté začátečníci si vzal pod svá "křídla" instruktor Jirka taktéž na této uzavřené sjezdovce. Pokročilí lyžaři po celou dobu výcviku zdokonalovali svoji techniku a zručnost, obě skupiny začátečníků se postupnými krůčky učili ovládat lyže nebo snowboard a pomalu sjíždět mírné svahy sjezdovky. Naštěstí nám celý den nepršelo, což jsme velice uvítali. Po večeři jsme uspořádali turnaj v prší, který po napínavém finále vyhrál Luboš Vala ze 7. třídy.

Ve středu dopoledne si obě skupiny začátečníků ještě upevnily svoje dovednosti na menším kopci uzavřené sjezdovky Horní Domky, aby je mohly zúročit při odpoledním lyžování ve ski areálu Modrá hvězda. Všichni začátečníci se zde statečně porvali s jízdou na vleku/pomě a mohli tak poprvé začít opatrně sjíždět svah této sjezdovky. I s touto výzvou si však (přes nepřízeň počasí a občasný déšť) poradili, i když s nějakým tím pádem. Večer proběhlo promítání tematického filmu Poslední závod, který vypráví o silném příběhu prvních českých závodních lyžařů v Krkonoších z dob Rakouska-Uherska, kdy došlo v závodu na 50 km k extrémnímu zhoršení počasí, za což zaplatili svými životy vedoucí lyžař Bohumil Hanč a jeho kamarád Václav Vrbata, který se ho vydal zachránit.

Deštivé počasí ovládlo celou noc na čtvrtek a téměř celý den nám znemožnilo lyžování. Navíc byl zavřen i poslední lyžařský areál v Rokytnici Modrá hvězda. Dopoledne jsme si promítli instruktážní videa ke carvingovému lyžování, odpoledne se pak částečně umoudřilo počasí a my jsme alespoň na chvilku mohli vyrazit do zdejších kopců na vycházku, i když jsme během ní taktéž nezůstali zcela suší. Večer nám přišel na naši chatu popovídat o práci Horské služby jeden z jejich emeritních členů. Vyslechli jsme si zajímavé příběhy z jeho čtyřicetileté kariéry u Horské služby, připomněl nám pravidla chování na sjezdovkách a ukázal nám základy první pomoci na svahu.

Na pátek nám organizátor kurzu zajistil převoz do posledního funkčního areálu v Příchovicích, který leží na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Přestože vládlo opět sychravé počasí, nenechali jsme se jím zlomit a všichni lyžaři i snowboardisté využili poslední příležitost k lyžování na maximum. Naprostá většina účastníků kurzu byla na konci schopná několikrát samostatně a bezpečně sjet místní sjezdovku, což byl obrovský úspěch. Večer jsme ještě uspořádali turnaj v piškvorkách, který ovládl Štěpán Šorf z 8. třídy.

V sobotu dostali úspěšní účastníci diplom za absolvování "extrémního lyžařského/snowboardového výcviku" a na památku nákrčník od lyžařské školy Freetime, která zajišťovala tento kurz. Zároveň byl vyhlášen vítěz soutěže, která se skládala z dílčích úkolů a soutěží prováděných na kurzu - kvíz z bezpečnosti na sjezdovkách, turnaje v prší a piškvorkách a kontroly úklidu pokojů. Celkovým vítězem této soutěže se stal Štěpán Šorf z 8. třídy.

I přes překážky, které nám příroda na náš výcvik nachystala, všichni noví sjezdoví lyžaři a snowboardisté odjížděli z Krkonoš nadšení, plní zážitků a s předsevzetím, že náš "lyžák" byl pouze začátkem jejich sjezdového dobrodružství. (foto a video zde)